Bitcoin

BTC/USD Akumulacja Wyckoff'a na 4H?

Witam!

Natura ludzka sprawia, że człowiek na każdym kroku stara się doszukiwać racjonalności i logiki. Nie inaczej jest w inwestycjach, gdzie pytania ''kiedy kupić'' i ''gdzie sprzedawać'' zadajemy sobie za każdym razem, gdy podejmujemy działania, mające na celu zwiększenie zasobności naszego portfela. By ułatwić nam życie, bez wątpienia jedną z ważaniejszych prac w tym kierunku z punktu widzenia analizy technicznej oraz inwestorów i traderów wykonał Richard Wyckoff na początku lat 30. XX wieku. Dokonując dogłębnych analiz i badań rynków fianansowych, które w efekcie doprowadziły do powstania teorii i technik handlowych, wykorzystywanych do dnia dzisiejszego.
Schemat Akumulacji Wyckoffa obok schematu Dystrybucji jest prawdopodobnie najbardziej popularną częścią pracy Wyckoffa - przynajmniej w społeczności kryptowalut. Schematy te dzielą fazy akumulacji i dystrybucji na mniejsze sekcje. Każda z sekcji jest dodatkowo dzielona na pięć następujących po sobie faz (uszeregowanych od A do E). Każda z mniejszych faz charakteryzuje się również wystąpieniem tzw. Wyckoff Events, które pokrótce opisane zostały poniżej.

#Faza A
Siła podaży maleje i na rynku pojawiają sie pierwsze oznaki popytu. Wolumen handlowy wyraźnie wrasta. Wstępne wsparcie (ang. Preliminary Support - PS) wskazuje na to, iż na rynku zaczynają pojawiać się kupujący. Ich siła niestety jest na tyle słaba, by wyhamować trend spadkowy.

Świeca Akumulacyjna (ang. Climax Selling - SC) powstaje w wyniku intensywnej sprzedaży do której dochodzi przez masową kapitulację inwestorów. Punkt ten charakteryzuje się wzmożonym wolumenem i niezdecydowniem inwestorów. W tej fazie na rynku w dużej mierze odgrywają emocje, napędzane często silnym strachem przelewarowanych graczy. Silny spadek szybko zamienia się w odbicie lub w tzw. Automatic Rally (AR). Podaż jest natychmiastowo absorbowana przez kupujących.
Secondary Test (ST) pojawia się w tedy, gdy cena spada w pobliże SC. Jest to poniekąd chwila, gdy rynek ''sprawdza'' czy trend spadkowy został zażegnany. Zarówno wolumen handlowy oraz zmienność ceny są znacznie niższe niż w pozostałych fazach. Chociaż ST często tworzy tzw. higher low w stosunku do SC, to jednak nie jest to zasadą.

#Faza B
Opierając się o Prawo przyczyn i skutków Wyckoffa, faza B może być postrzegana jako przyczyna, która prowadzi do skutku. Zgodnie z tym prawem, faza B w dużej mierze charakteryzuje się powolną dystrybucją, spowodowaną stopniowym wyprzedawaniem danego aktywa. Stopień manipulacji rynkiem w tej fazie wprawia w niezdecydowanie zarówno byki, jak i niedźwiedzie.
Na tym etapie rynek ma tendencję do testowania zarówno poziomu oporu (ang. resistance), jak i wsparcia (ang. support) TR.
Podczas Fazy B może dochodzić do wielu Secondary Tests (ST). W niektórych przypadkach mogą one powodować powstanie higher highs (pułapek na byki) i lower lowers (pułapki na niedźwiedzie) w stosunku do SC i AR fazy A.

#Faza C
Zgodnie z Metodą Wyckoffa w trakcie trwania Fazy Akumulacji C pojawieni się tzw. sprężyna (ang. SPRING). Bardzo często, to własnie w tej fazie dochodzi do tzw. Pułapki na Niedźwiedzie. Kiedy to cena przebijając wsparcie robi tzw fałszywe wybicie dołem i szybki powrót górą. Ma to na celu wprowadzenie w błąd jak największą liczbę uczestników rynku. Faza C jest miejscem gdzie tzw Composite Man sprawdza, czy wszyscy Ci którzy mieli już sprzedać już to zrobili. Być może jest to najlepszy moment na zakupy. SPRING oznaczyłem znakiem zapytania (?) ponieważ na chwilę obecną wg. metodologii Wyckoffa w fazie C powinniśmy zejsć nieco niżej, natomiast rynek porusza się spokojnym trendem bocznym. WG informacji znalezionych w internecie SPRING jest elementem schematu akumulacji, który niekoniecznie musi się pojawić. Tak jak w tym przypadku popyt jest na tyle wystarczający, by zachować poziomy wsparcia dla ceny.

#Faza D
Ta faza znajduje się pomiędzy strefą akumulacji (fazą C), a wybiciem z zakresu handlowego (faza E). Najczęściej w Fazie D dochodzi do zauważalnego wzrostu wolumenu obrotu handlowego, co prowadzi do wyraźnej zmienności ceny. Przebicie poziomów oporu oraz ponowny jego retest od góry tworzy tzw LPS (Ostatni Punkt Wsparcia). Takich punktów w fazie D może być kilka. Jest to pozytywne zjawisko z punktu widzenia AT, gdyż swiadczy o sile kupujących. Pojawia się tzw. Signs of Strenght (SOS) a poprzednie poziomy oporu stają się poziomami wsparcia.
Wg definicji, nim dojdzie do podjęcia ostatecznej decyzji przez rynek, cena może poruszać sie w tej fazie tworząc niewielką strefę konsolidacyjną.

#Faza E
Faza E jest ostatnim etapem Schematu Akumulacji Wyckoff'a. Charakteryzuje się wyraźnym przełamaniem zakresu handlu, spowodowanego napływem zwiększonego popytu. Jest to Faza z wyraźnie nakreśloinym wolumenem handlowym. To tutaj powinien zacząc się trend wzrostowy.

Uwaga: opis merytoryczny Metody Wyckoffa sporządzony na podstawie materiału dostępnego na stronie Binance Academy, tytuł : ''Metoda Wyckoffa - dogłębne wytłumaczenie''


Ps. To NIE JEST porada inwestycyjna!
Pozdrawiam!

Haftungsausschluss