ReutersReuters

Bank Czech zasygnalizował pauzę w obniżkach stóp, korona najwyżej od 2 m-cy

W środę czeska korona kontynuowała wzrosty gdyż prezes banku centralnego Czech zasygnalizował prawdopodobne wstrzymanie łagodzenia polityki pieniężnej. Kurs złotego pozostawał bez wiekszych zmian w oczekiwaniu na decyzję Rady Polityki Pieniężnej (RPP) w sprawie stóp procentowych.

Prezes Ales Michl powiedział, że Narodowy Bank Czech (CNB) najprawdopodobniej wkrótce wstrzyma obniżki stóp procentowych i postawi na stabilność, oceniając nowe prognozy pod kątem obniżenia inflacji bazowej do poziomu nieco poniżej 2%.

Bank Czech obniżał stopy procentowe na kolejnych posiedzeniach od grudnia 2023 roku, obniżając główną stopę procentową do 4,00% z ponad dwudziestoletniego maksimum na poziomie 7,00%.

Czeska korona EURCZK zyskiwała 0,2% do 25,1310 za euro, po osiągnięciu na początku sesji najwyższego poziomu od końca września wynoszącego 25,11 na.

"Komentarze prezesa Michla były w zasadzie zgodne z jego wcześniejszymi oświadczeniami, ponieważ Michl należy do tej części zarządu CNB, która przyjęła ostrożne podejście do dalszych obniżek stóp procentowych" – powiedział Radomir Jac, główny ekonomista Generali Investments CEE.

Opublikowane w środę dane o płacach w Czechach za trzeci kwartał "potwierdzają możliwość wstrzymania cyklu obniżek stóp procentowych na nadchodzącym posiedzeniu CNB w sprawie polityki pieniężnej, które odbędzie się 19 grudnia" – dodał.

Jac spodziewa się wznowienia łagodzenia polityki pieniężnej w pierwszym kwartale 2025 roku, przy czym w każdym kwartale przyszłego roku nastąpi obniżka o 25 punktów bazowych.

"Dzisiejsze informacje – dane dotyczące płac i komentarze prezesa Michla – można uznać za czynniki, które przyczyniły się do dalszych, niewielkich wzrostów korony czeskiej dziś rano" – powiedział główny ekonomista Generali Investments CEE.

Wszyscy analitycy ankietowani przez Reutera spodziewają się, że w środę RPP utrzyma stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Rada utrzymuje referencyjną stopę procentową na poziomie 5,75% od jesieni 2023 roku.

Analitycy PKO BP zwrócili uwagę na wydarzenia, które miały miejsce od ostatniego posiedzenia w sprawie stóp procentowych, w tym na decyzję Polski o przedłużeniu obowiązywania limitu cen energii do 2025 roku, a także na słabe dane dotyczące konsumpcji prywatnej i odbicie złotego po wyborach w USA.

"W naszej ocenie argumentów za obniżką stóp przybywa, ale i tak spodziewamy się, że pozostaną one bez zmian" – napisali w raporcie.

"Takie rozstrzygnięcie będzie spójne z wypowiedziami członków Rady, którzy wciąż jako pierwszy moment do rozważań o obniżkach stóp wskazują marzec 2025" - dodali.

Złoty EURPLN utrzymywał się na poziomie 4,2915 za euro, po silniejszej stronie ważnego psychologicznie poziomu 4,30, do którego powrócił w zeszłym tygodniu.

Na Węgrzech forint EURHUF również ustabilizował się w stosunku do euro na poziomie 414,50, blisko najniższego poziomu od grudnia 2022 roku, po spadku w zeszłym tygodniu po tym, jak agencja ratingowa Moody's zmieniła perspektywę ratingu kraju ze "stabilnej" na "negatywną".

Loggen Sie sich ein oder erstellen Sie ein fortwährend kostenloses Konto, um diese News lesen zu können

Weitere News von Reuters

Weitere Neuigkeiten