ReutersReuters

Waluty Europy Środkowej stabilne pomimo siły dolara

Waluty krajów Europy Środkowej stabilizowały się w czwartek po dużych wahaniach w reakcji na zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA w ubiegłym tygodniu, a siła dolara ograniczała potencjalne zwyżki.

Dolar osiągnął najwyższy poziom od roku w stosunku do głównych walut i zmierzał do zakończenia piątej z rzędu sesji na plusie, napędzany wyższymi rentownościami długu i zwycięstwem Trumpa.

Korona czeska EURCZK i forint węgierski EURHUF pozostawały relatywnie stabilne na poziomach odpowiednio 25,278 i 407,80 za euro.

„Dolar amerykański szybko powrócił do wzrostów po opublikowaniu danych o inflacji w USA, co naszym zdaniem ponownie wywrze dziś presję na waluty krajów Europy Środkowo-Wschodniej” – głosi raport ING.

„Lokalne czynniki nie mają obecnie większego wpływu, głównym motorem napędowym jest dynamika globalna” – dodano w nim.

Tymczasem polski złoty umacniał się o 0,13% do 4,3355 za euro.

Członek Rady Polityki Pieniężnej Ludwik Kotecki powiedział w czwartek, że dyskusja na temat obniżek stóp procentowych rozpocznie się w marcu, a całkowita skala łagodzenia polityki pieniężnej w 2025 roku powinna wynieść mniej niż jeden punkt procentowy.

W przeciwieństwie do Węgier czy Czech w Polsce stopy procentowe pozostają bez zmian od roku – po dwóch obniżkach w 2023 roku.

Ministerstwo Finansów sprzedało na czwartkowej aukcji obligacje za 8,97 miliarda złotych.

„Przetarg będzie tym bardziej istotny, iż wyniki dwóch poprzednich okazały się mocno rozczarowujące i utrudniają resortowi sprawne prefinansowanie przyszłorocznych (rekordowych) potrzeb pożyczkowych” – napisali w raporcie analitycy Banku Millennium.

Dane opublikowane w czwartek pokazały, że Produkt Krajowy Brutto (PKB) polski wzrósł w trzecim kwartale o 2,7% w ujęciu rok do roku, co było zgodne z oczekiwaniami analityków.

Rumunia również opublikowała w czwartek dane o wzroście gospodarczym w trzecim kwartale, z których wynika, że PKB kraju wzrósł w tym okresie o 1,1% w ujęciu rocznym, co jest wynikiem niższym od oczekiwań rynku. Rodzi to obawy przed stagnacją w przemyśle i wyższym deficytem budżetowym.

Rumuńska leja EURRON nie zareagowała istotnie na te dane.

Loggen Sie sich ein oder erstellen Sie ein fortwährend kostenloses Konto, um diese News lesen zu können

Weitere News von Reuters

Weitere Neuigkeiten